Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

V studiu:
 
Izbor glasbe:  
0
 
30
30
V ŽIVO
Glasbeni SOS

Priporočamo

Aktualno 202 In memoriam: dr. Manca Košir

V 77. letu starosti je umrla novinarka in publicistka Manca Košir, so potrdili v krogu njene družine. Poklanjajo se ji mnogi znani Slovenci, na ministrstvu za kulturo pa pravijo, da njeno slovo pomeni "velikansko izgubo za celotno slovensko kulturo". "Beremo tisti, ki znamo biti v samoti in tišini. Ker ko beremo knjige mi, hkrati knjige berejo nas in to potovanje globoko vase je najpomembnejša človekova avantura," je lani v intervjuju za časopis Dnevnik dejala novinarka in publicistka Manca Košir, ki je včeraj odšla na zadnjo avanturo, v onostranska mesta, na tem pa nam bo ostala v spominu kot tista profesorica, ki je vedno poudarjala pomen bralne kulture in slovenskega jezika. Kot prostovoljka Hospica se je zavzemala za dostojno staranje in medgeneracijsko sožitje.

Zgodbe Pismo iz Gaze: Kadarkoli me lahko ubijejo

Palestinski novinar iz Gaze Sami Abu Salem je star 53 let. Oglasil se je iz Rafe. Mesto tik ob egipčanski meji ima načeloma 250 tisoč prebivalcev, zdaj se jih je tam znašlo še dodatnih milijon in pol. Tako kot Sami in njegova družina. Vojna ga je iz novinarja spremenila v berača. Ljudje v Gazi so jezni. Prepričani so, da so ostali sami. Ne verjamejo več, da se izraelske sile borijo le proti Hamasu. Ampak napadajo ljudi. Uničujejo univerze, šole, infrastrukturo, vodovod, električno napeljavo. Njihov cilj so tudi mednarodne organizacije, reševalci, zdravniki, gasilci in novinarji. Sami Abu Salem se ne počuti varnega. V vsakem trenutku ga lahko ubije bomba ali kakšen drug napad. Ob zaključku pisma pravi, da četudi se bo ta vojna, kdaj končala, življenja v Gazi ne bo več. Ostala bo samo puščava.

Radiovedni Zakaj zvok odmeva?

Rok Ribičič in Jaša Delak Žmahar, sedmošolca z osnovne šole Poljane, sta se to soboto veliko naučila, predvsem s pozornim poslušanjem. Hodila sta od prostora do prostora in od stene do stene ter prisluškovala svojemu glasu.

Zgodbe To so naši hrbti, to so naše roke, 1. del

Letos jeseni bo petnajst let od stečaja tovarne Mura, naslednje leto pa bo stota obletnica začetkov te tovarne. O delu, izgubi in iskanju dela, propadanju in propadu tovarne, razčlovečenih delavkah in delavcih pripovedujeta Silva Mlinarič in Vesna Pavel, ki sta bili do stečaja leta 2009 zaposleni v tekstilni tovarni Mura.

Proti etru Draga Potočnjak: Vsi moramo imeti malo manj, da bodo drugi lahko imeli malo več

Draga Potočnjak je avtorica krstne izvedbe drame Teci, Maša, teci, ki je konec aprila doživela premiero na Malem odru MGL-ja v režiji Nine Šorak. "To je drama, ki se ukvarja s kriminalom, čeprav v igri govorim o tem, kakšen svet si želim", pravi igralka, dramatičarka in pisateljica. Pred kratkim je prejela nagrado Poldeta Bibiča za življenjsko delo, nekaj dni pozneje pa začela z gladovno stavko v podporo Palestini ter prenehanju vojne v Gazi. Vsa njena literatura je prežeta z družbeno angažiranostjo, kot prostovoljka pa se je veliko let posvečala migrantom in otrokom s posebnimi potrebami.

Petkova centrifuga Petelinji zakon ali petelinji zajtrk?

O praznikih, uporu, pogumu, normaliziranju nenormalnega, združevanju nezdružljivega, vstopanju v EU, spitzenkandidatih, kikirikanju, mukanju, traktorjih in smradu …

Glasba

RH 202 RH 202 in Tim Urbanya | 439 | chi

Prva majska pošiljka elektronskih novosti ter enourna mešanica nalezljivih techno in hardgroove ritmov, ki jo je pripravila slovenska didžejka Chiara, umetniško chi. 01. Chris Lake & Sammy Virji ft. Nathan Nicholson - Summertime Blues 02. Ben Kim ft. Kid Enigma - Watch My Evolution 03. Robbie Doherty - I Want You 04. Mau P - On Again 05. TCTS x GotSome & Raphi - Dance Away 06. TSHA ft. Caroline Byrne - Sweet Devotion 07. Sam Divine & Josh Barry - Saved By The Record 08. Sanchez - Sweet (Yousef Circus Rework) 09. Darius Syrossian x The Melody Men - Downlow 10. Will Clarke ft. House Gospel Choir - Weekend Love 11. Nora Van Elken x Vanillaz - Gospodar 12. Vintage Culture & Magnus - Nothing Ever Changes (CamelPhat Remix) 13. Helsloot ft. Malou - It’s Alright 14. AMÉMÉ, Camerøn & Lazarusman - Never 15. Roger Gunn - Mwaki 16. London Grammar - House (Solomun Remix) 17. Armin Van Buuren & D.O.D. ft. Laura Welsh - By Now

Galerija Apathy - Connecticut Casual Chapter 2

Zdaj že pred krepkim desetletjem je veljalo, da je Apathy najbolj prodoren med vsemi underground raperji. To pomeni med tistimi hiphop ustvarjalci, ki raje delujejo podtalno, v resnici pa, da njihov komercialni domet ne dosega vrhov lestvic, koder pa se vsake toliko vseeno znajdejo. Glavna razloga za delovanje na sladkem robu je njihov pogosto bolj grob zvok, mogoče tudi malo bolj zahtevne, filozofske pridige v verzih, še bolj pa dejstvo, da tudi kot producenti in pogosto samozaložniki ne delujejo ob podpori velikih izdajateljskih znamk. Nenazadnje Apathy po treh desetletjih v rodnem Connecticutu še ni naletel na pravo lokalno konkurenco, kar pomeni, da prav toliko časa s skupaj s svojimi tesnimi sodelavci skoraj ekskluzivno predstavlja manjšo zvezno državo, ki poleg Massachusettsa velja za najbolj razvito in najbogatejšo med vsemi v ZDA. Conncecticut Casual: Chapter 2 je nadaljevanje njegove uspešne izdaje iz leta 2014, skupno pa že osmi album. Apathy je tokrat še bolj sproščen in zabaven. Vazz, Nejc Pipp in Capital Crew predvajalno listo dopolnijo z domače strani, medtem ko Jamie XX, Nas skupaj z DJ Premierjem ter Lil Yachy in za nameček še avstralski produkcijski par Close Counters rubriki priskrbijo dodatni spomladanski napoj.

Na sceni zGodbe generacij

Kompilacija zGodbe generacij zaokroža prerez glasbenega ustvarjanja v Zgornji Vipavski dolini skozi desetletja. Je preplet raznovrstnih idej, slogov in pristopov h glasbenemu izražanju. Ta kalejdoskop je odmev raznovrstnih zgodb, ki so jih ustvarile generacije glasbenic in glasbenikov na Ajdovskem. Kompilacija dopolnjuje in nadgrajuje publikacijo, povezujeta se v celoto. O projektu eden izmed iniciatorjev, Sandi Škvarč.

Cederama St.Vincent - All Born Screaming

Vsaka albumska predstava kreativne newyorške rockovske popevkarice vsebuje izrazite kontraste, naklone, zdaj besne, morbidne ali distorzične, zdaj romantične in mehkejše pasaže, če ne kar prizore. Zato je kar navada, da dela St. Vincent presojamo po koherentnosti ali po namenskosti, tudi po sporočilnosti. Tudi na pevkinem osmem albumu je pop forma songov z veliko mero občutka obtežena z čvrsto umetniško ekspresivnostjo. Tokrat ima več obeležij, prevzetih iz avtoričinih temačnih vtisov in vzgibov. Za St. Vincent tako še naprej velja, da je zdaj sama tudi producentka, tj. oblikovalka zvoka ena od redkih pravih, tudi tržno uspešnih, sodobnih izrazov Davida Bowieja in Talking Heads, dveh ikonskih stebrov art-rocka med sedemdesetimi in devetdesetimi leti preteklega veka. Cederama za bolj blag prehod v praznični večer, v nasprotju s aksiomom iz albumskega naslova, ponudi novo St. Vincent ne (preveč) kričečo.

Glasba 202 ESC pred ESC: Raiven in Baby Lasagna

Evrovizija je tako rekoč pred vrati. Vse se začenja prihodnji teden, 7. maja, ko bo na sporedu prvi polfinalni večer, na katerem se bo za vstopnico v veliki finale Evrosonga potegovala tudi naša predstavnica Raiven. Vsi glasbeniki so že odpotovali v Malmö na Švedsko, v preteklih tednih pa so potovali po Evropi in predstavljali svoje skladbe na tako imenovanih predevrovizijskih dogodkih. Tudi predstavnik Hrvaške, Baby Lasagna, ki se je ustavil tudi pri nas, v Sloveniji.

Glasbena zgodba Čompe: Mi smo meteorji in se ne znajdemo v času in prostoru

Pretekli petkov večer bi minil v nebesnem znamenju Čomp, če bi ta obstajal. Zagotovo pa je bila konstelacija zvezd prava za izvrstno praznovanje 30. obletnice skupine Čompe. Čompe se v svojem ustvarjanju sprehajajo čez pesniške opuse Milana Jesiha, Edvarda Kocbeka, Andreja Rozmana - Roze, morda najbolj prepoznavno vez pa je Janez Škof stkal okoli besedil Daneta Zajca.

Notice Maja Keuc - Labirint

Maja Keuc in ne Amaya, v slovenskem jeziku in ne v angleščini, v pop vodah in ne v soul/rnb-ju v oddajo na deževen dan prinaša sonce.

Na sceni Hamlet Express – Fantom svobode

Zanesenjaštvo štirih glasbenikov pri pristopu do ustvarjanja, širok pogled na glasbo ter mešanica stilov, ki nihajo od zamaknjene krhke poetike uglasbene poezije prek glasbe svetov do mestnega rokenrola. Vse to ponuja šesta plošča Fantom svobode skupine Hamlet Express, več o njej pa kitarist in pevec Andraž Polič ter bobnar Blaž Celarec.

Jutranji koncert pri Andreju Kjer tišina ostane brez besed S01E06: Lotos Music

Kaj je zvok? Definicija pravi, da je zvok pojav, ki nastane pri mehanskem nihanju delcev v mediju, ki ima maso in elastičnost v slišnem območju frekvenc. Tako pravi definicija, a v resnici se ne spuščamo v fizikalne razlage, raje ostajamo v glasbi in raziskujemo, kako iz nič nastane glasbeni posnetek. Slišali bomo zgodbe iz glasbenih studijev po Sloveniji. Tu in tam se bodo tonskim mojstrom in producentom pridružili glasbeniki s spomini na delo v studiih. Tokrat smo obiskali idilično kmetijo s konji v bližini Šentjerneja, kjer domuje Lotos Music. Borut Antončič je producent in glasbenik, med drugim je z nami delil, kako je konjski hlev spremenil v enega najboljših studijev pri nas.

Izštekani Izštekani Bowrain

Pianist, komponist in glasbeni producent Tine Grgurevič Bowrain je nenavadna, široka, nepredvidljiva glasbena osebnost. Svojo večžanrskost, nadžanrskost, lahko bi rekli tudi nežanrskost je predstavil v tokratni oddaji IZŠTEKANI na Valu 202. Na pot se je podal z več kot dvajsetčlansko posadko: z godalnim triom, spevskim zborom in s številnimi gostujočimi pevci. Prerez skozi pestro delo zadnjih let so mu med drugimi pomagali izvesti basist Jani Hace, tolkalka Lola Mlačnik, pajdaš iz dua Not Exactly Lost Luka Uršič Kalu ter pevke Kiki, Maša Bogataj in Marina Martensson. Akustičnost ni bila vprašanje, pač pa imperativ.

Notice Kontradikshn - Vesolje posodil kolegu

Posavski Kontradikshn je malce svojevrstna glasbena skupina. Bila je že označena za eno redkih slovenskih elektro-rokovskih atrakcij. Po kaljenju na tujih odrih fantje niso nikoli pozabili na domača prizorišča in pričakujejo koncertno živahno poletje 2024. Skupina je po lanskem dobro sprejetem albumu Ahead of Ourselves ravno pred izidom prve skladbe v slovenščini Vesolje posodil kolegu, ki bo premiero doživela 24. aprila.

Jutro

Globalna vas Imeti otroka v New Yorku je zelo lepo in zelo težko

Tatjana Trček Pulišič, profesorica in vodja laboratorija na elitni Univerzi Johnsa Hopkinsa v Baltimoru, kjer med drugim raziskuje matične celice, pripoveduje o svoji selitvi v ZDA. Amerika jo je sicer zanimala že od otroštva, dejanski odločitvi za selitev pa je botrovala selitev njenega partnerja (zdaj moža) v New York, kjer je z njim in danes 10-letno hčerko preživela svoja prva leta čez lužo. New York ji kljub nekaterim manj prijetnim vidikom bivanja, kot so ekstremno visoke najemnine in spanje v utesnjujočih garsonjerah, ostaja v toplem spominu.

Jutro 202 Pavza: Matej Černe, brez spanja smo ustvarjalni le en dan

Matej Černe je profesor na ekonomski fakulteti, ki preučuje povezavo med ustvarjalnostjo in spanjem. Govori o ultimativni pavzi, spanju.

Jutro 202 Jerry Seinfeld in serija o ničemer

Leta 1989 se je predvajala prva epizoda legendarne serije Seinfeld. Absurdnost in peripetije vsakdanjega življenja, so osrednje tematike serije, ki sta si jo konec 80-ih let minulega stoletja zamislila Larry David in Jerry Seinfeld, ki ravno te dni praznuje 70 let. Večkrat nagrajena serija se je iz devetdesetih let in malih zaslonov preselila na sodobne pretočne platforme, kjer živi še danes. Odjemalci so ostali oboževalci iz preteklost, a hkrati sitcom vedno znova pritegne novo, mlajše občinstvo. Kaj je skrivnost uspeha, bistvo Seinfelda, ki je postal popkuturni fenomen? Na vprašanja nam je pomagala odgovoriti filmska kritičarka in novinarka kulturnega uredništva na portalu MMC, Ana Jurc.

Antikviz Konji

Pet podatkov o konjih, iščemo napačnega!

Jezikanje Kozarac vatre, šupak cvijeća, pepeljuga …*

*V Jezikanju smo preverjali naše znanje hrvaškega jezika in delili nekatere zabavne jezikovne zdrse ter anekdote. Kako govorimo Slovenci hrvaško in kako Hrvati slovensko?

Globalna vas Zakaj vaš sin nikoli ne vika?

Declan se je rodil v Londonu. Njegov oče je Irec, ki sicer danes živi na Madžarskem, mati pa Slovenka. Kot najstnik se je predvsem na njeno željo, menda pa tudi njegov starejši brat ni bil proti, preselil v Velike Lašče, kjer je preživel večji del svoje mladosti. V intervjuju pripoveduje o prilagajanju na slovensko okolje. Pravi, da so ga vrstniki načeloma zelo lepo sprejeli, je imel pa kljub temu, da je mati z njim od nekdaj govorila slovensko, kar nekaj težav z jezikom: med drugim so jo enkrat iz šole klicali zaradi njegove predrznosti, češ da noče vikati svojih učiteljic, on pa pojma vikanje sploh še ni poznal. Pa tudi: "Če so me vprašali, kako se pišem, sem jim črkoval svoje ime: D-E-C-L-A-N." Danes ima Declan kar štiri državljanstva, zadnjih osem let pa živi in dela v Montrealu. V njegovem dolgoročnem načrtu je vrnitev v Slovenijo, saj pri sebi z vsakim pretečenim letom bivanja v Kanadi opaža, da mu negovanje vezi z domovino vse več pomeni. O pomembnosti občutka pripadnosti matični kulturi (to je, kot zatrjuje, zanj kljub številnim konkurentkam slovenska) se je menda veliko naučil tudi z opazovanjem socialne bede avtohtonih kanadskih ljudstev, ki po njegovem "propadajo" predvsem po zaslugi dejstva, da skozi dolgoletne boje s kolonialnimi hegemoni niso uspeli ohraniti svojih kultur.

Jutranji koncert pri Andreju Kjer tišina ostane brez besed S01E06: Lotos Music

Kaj je zvok? Definicija pravi, da je zvok pojav, ki nastane pri mehanskem nihanju delcev v mediju, ki ima maso in elastičnost v slišnem območju frekvenc. Tako pravi definicija, a v resnici se ne spuščamo v fizikalne razlage, raje ostajamo v glasbi in raziskujemo, kako iz nič nastane glasbeni posnetek. Slišali bomo zgodbe iz glasbenih studijev po Sloveniji. Tu in tam se bodo tonskim mojstrom in producentom pridružili glasbeniki s spomini na delo v studiih. Tokrat smo obiskali idilično kmetijo s konji v bližini Šentjerneja, kjer domuje Lotos Music. Borut Antončič je producent in glasbenik, med drugim je z nami delil, kako je konjski hlev spremenil v enega najboljših studijev pri nas.

Jutro 202 Kako si pa ti dobil ime: Tjaša

V peti epizodi rubrike 'Kako si pa ti dobil ime?' svojo zgodbo deli poslušalka Tjaša. Njeno ime je v Sloveniji čisto običajno, ni pa povsod tako. Če imaš zanimivo zgodbo tudi ti, se nam javi na val202@rtvslo.si ali pa na odzivniku na številki 051 202 202.

Jutro 202 Pavza: Klemen Bobnar, devetmesečna pavza v ašramu v Indiji

Pomemben del življenja Klemna Bobnarja so oglaševanje, joga in meditacija. Že pred korono je za nekaj tednov obiskal južno Indijo in Isha Yoga Center, po vrnitvi domov pa se je odločil, da si bo enkrat v prihodnosti v tem centru vzel daljšo pavzo. Pred kratkim mu je uspelo in svoje vtise o devetmesečni pavzi, ki to niti ni bila, pa o bivanju, meditiranju, delu v velikanskem ašramu v Indiji, iskalcih resnice z vsega sveta bo delil z nami v tokratni Pavzi.

Antikviz Kovanci

Pet podatkov o kovancih, iščemo napačnega!

Jezikanje Veverica in veveriček ter ris in risa

V tokratni jezikovni zgodbi nastopajo veveriček, risa, volkulja in ... samica morskega psa. S pomočjo jezikoslovca in strokovnjaka Andreja Salobita odgovarjamo na veliko podobnih vprašanj in tem. Denimo, ali je panda moškega ali ženskega spola? Kako se imenuje samec lastovke? Kaj pa samica pava?

Aktualno

Radiovedni Zakaj zvok odmeva?

Rok Ribičič in Jaša Delak Žmahar, sedmošolca z osnovne šole Poljane, sta se to soboto veliko naučila, predvsem s pozornim poslušanjem. Hodila sta od prostora do prostora in od stene do stene ter prisluškovala svojemu glasu.

Petkova centrifuga Petelinji zakon ali petelinji zajtrk?

O praznikih, uporu, pogumu, normaliziranju nenormalnega, združevanju nezdružljivega, vstopanju v EU, spitzenkandidatih, kikirikanju, mukanju, traktorjih in smradu …

18. vzporednik Maja Derčar, Berlin: Tudi v Nemčiji nasilje nad novinarji velik problem

Z našo dopisnico iz Berlina o vohunih, s katerimi se zadnje čase precej ukvarjajo nemški preiskovalci, pa tudi o tem, koliko jim tam pomeni mednarodni praznik delavstva 1. maj. Dotaknemo se še komunikacijske strategije vlade Olafa Scholza, ki potencialne mlade volivce nagovarja kar prek družbenega omrežja TikTok. Ob mednarodnem dnevu svobode medijev spregovorimo tudi o odnosu do novinarjev v Nemčiji, na Poljskem in na Slovaškem.

Aktualno 202 In memoriam: dr. Manca Košir

V 77. letu starosti je umrla novinarka in publicistka Manca Košir, so potrdili v krogu njene družine. Poklanjajo se ji mnogi znani Slovenci, na ministrstvu za kulturo pa pravijo, da njeno slovo pomeni "velikansko izgubo za celotno slovensko kulturo". "Beremo tisti, ki znamo biti v samoti in tišini. Ker ko beremo knjige mi, hkrati knjige berejo nas in to potovanje globoko vase je najpomembnejša človekova avantura," je lani v intervjuju za časopis Dnevnik dejala novinarka in publicistka Manca Košir, ki je včeraj odšla na zadnjo avanturo, v onostranska mesta, na tem pa nam bo ostala v spominu kot tista profesorica, ki je vedno poudarjala pomen bralne kulture in slovenskega jezika. Kot prostovoljka Hospica se je zavzemala za dostojno staranje in medgeneracijsko sožitje.

Proti etru Draga Potočnjak: Vsi moramo imeti malo manj, da bodo drugi lahko imeli malo več

Draga Potočnjak je avtorica krstne izvedbe drame Teci, Maša, teci, ki je konec aprila doživela premiero na Malem odru MGL-ja v režiji Nine Šorak. "To je drama, ki se ukvarja s kriminalom, čeprav v igri govorim o tem, kakšen svet si želim", pravi igralka, dramatičarka in pisateljica. Pred kratkim je prejela nagrado Poldeta Bibiča za življenjsko delo, nekaj dni pozneje pa začela z gladovno stavko v podporo Palestini ter prenehanju vojne v Gazi. Vsa njena literatura je prežeta z družbeno angažiranostjo, kot prostovoljka pa se je veliko let posvečala migrantom in otrokom s posebnimi potrebami.

Frekvenca X Misliti velikost: Od liliputancev do velikanov

Potujemo v zgodovino našega planeta in odkrivamo največja in najmanjša bitja, ki so ga poseljevala. Zagrizemo tudi v iskanje odgovora, kakšen mojstrski kipar je narava, ki se je domislila človeka – ravno prav velikega sesalca z nadpovprečno velikimi možgani.

Aktualno 202 To so naši hrbti, to so naše roke

Letos mineva 15 let od stečaja tovarne Mura, naslednje leto pa bo sto let od začetkov tovarne Mura, ki je bila v svojih zlatih letih evropski tekstilni velikan. To so zgodbe, ki jih ne smemo pozabiti. O delu, delavkah in delavcih, izčrpavanju tovarn in ljudi pripovedujejo ljudje, ki jih tako ali drugače povezuje tekstilna tovarna Mura.

Botrstvo Minimalna plača: Brez humanitarcev ne bi imela niti za najemnino in hrano

Rekordno nizko stopnjo brezposelnosti in veliko povpraševanje po kadrih bi zlahka lahko razumeli kot znak, da zaposleni ljudje s svojo plačo lahko živijo vsaj znosno življenje, tudi zato, ker se je minimalna plača v zadnjem času vendarle nekoliko zvišala. Toda pri humanitarnih organizacijah opozarjajo, da je vse več prosilcev za pomoč zaposlenih in to za polni delovni čas, ne nujno z nizko izobrazbo in ne na najnižjih delovnih mestih, pa vendar ne zmorejo več plačevati osnovnih življenjskih stroškov. Pri ZPM Moste, kjer vodijo tudi program Botrstvo, opažajo, da se še posebej izrazito stiske kažejo v enostarševskih družinah in da zaposleni še težje priznavajo, da ne zmorejo preživeti. Takšna je tudi zgodba mame osnovnošolca, ki se je zaradi zelo nizke plače z otrokom v zadnjih štirih letih že petič prisiljena seliti. Nekaj podatkov o tem, koliko zaposlenih prejema minimalno plačo in kakšne so plačne razlike v javnem in zasebnem sektorju, poda analitik za področje trga dela in plač z Urada za makroekonomske analize in razvoj RS Mitja Perko.

Zgodbe To so naši hrbti, to so naše roke, 3. del

O delavkah in delavcih, ki so pogosto spregledani, utišani in obravnavani kot številke, o izčrpavanju tovarn in ljudi govori antropologinja dr. Nina Vodopivec, Aleš Černi pa v zgodbi o vzponu in padcu tovarne Mura simbolizira sedanjost in prihodnost, ki sta tesno povezani s preteklostjo. Krojač in modni oblikovalec Aleš Černi je namreč otrok tovarne Mura, njegova mama je bila v Muri šivilja in po njeni zaslugi je bila Alešu ljubezen do šivanja položena v zibelko ...

Zgodbe To so naši hrbti, to so naše roke, 2. del

O delu, delavkah in delavcih, o pomenu korektne komunikacije in partnerskih odnosov z zaposlenimi in s sindikati, pa tudi o razlogih, da je tekstilna tovarna Mura propadla, razmišlja Borut Meh, ki je bil predsednik družbe Mura od 2002 do 2007. V Muro je takrat že prišel kot krizni menedžer.

Zgodbe To so naši hrbti, to so naše roke, 1. del

Letos jeseni bo petnajst let od stečaja tovarne Mura, naslednje leto pa bo stota obletnica začetkov te tovarne. O delu, izgubi in iskanju dela, propadanju in propadu tovarne, razčlovečenih delavkah in delavcih pripovedujeta Silva Mlinarič in Vesna Pavel, ki sta bili do stečaja leta 2009 zaposleni v tekstilni tovarni Mura.

Evropa osebno

Evropa osebno

403 epizod

Balint Juhasz: Politika je ubila radijsko novinarstvo na Madžarskem

12 min

Martin Ladika: Mea Kolpa in druge evropske meje

14 min

Jesus Yus Diez: Španski fizik v Vipavski dolini

9 min

Antonio: Delati sem začel že pri trinajstih letih

8 min

Elinda Labropoulou: Novinarka, ki v prostem času vodi hotel

13 min

Luigi Mendez: V Peruju pa bi ti čevlje pred vhodom ukradli

12 min

Šport 202

Naval na šport Kolesarska dirka po Italiji in končnica lig NBA in NHL

V italijanski deželi Piemont se bo začela 107. kolesarska dirka po Italiji, na kateri bodo sodelovali štirje slovenski tekmovalci. Med temi tudi prvi favorit za zmago, Tadej Pogačar, član moštva Emiratov. Dopoldanske športne minute namenjamo še končnici tekmovanj onkraj Atlantika, ligi NBA v košarki in hokejski ligi NHL.

Športna zgodba Hokej na ledu

S tekmami zadnjega kroga se bo v Bolzanu končalo svetovno prvenstvo v hokeju na ledu drugega kakovostnega razreda. Slovenija se bo z Madžarsko pomerila v večerni tekmi, po kateri bosta znani reprezentanci, ki bosta prihodnje leto spet igrali med svetovno elito.

Tour 202 Pogačarja na Giru lahko premaga le Pogačar

V Torinu je že vse pripravljeno na začetek 107. kolesarske dirke po Italiji. Lanska izvedba je postregla z zgodovinskim vzponom na Višarje, po katerem je Sloveniji prvo zmago privozil Primož Roglič. Tudi leto pozneje je glavni favorit za rožnato majico Slovenec. V tokratni epizodi voditelj podkasta Tour 202 Klemen Verlič gosti tri novinarje z RTV. Televizijsko športno uredništvo zastopa David Črmelj, radijsko pa Dare Rupar in Igor Tominec. Ta pravi, da je od vseh tritedenskih dirk prav Giro Pogačarju najbolj pisan na kožo. Vsi pa se strinjajo, da Tadeja Pogačarja na dirki po Italiji lahko premaga le Tadej Pogačar, ki ne bo pretirano varčeval z močmi, saj bo poskušal dokazati, da sodi med najboljše vseh časov. Pri tem mu bo pomagal Domen Novak. Organizatorji dirke po Italiji, ki bo tokrat povezana tudi z nogometnim klubom iz Torina, so se marsičesa naučili iz lanskih napak, zato bo letošnja izvedba zanimiva vse tri tedne. Gostje pa se veselijo predvsem zaključkov sprinterskih etap, na katerih se bo za zmago potegoval »festival dobrih sprinterjev«. V njem bo sodeloval tudi Luka Mezgec, ki bo moči znova združil s Calebom Ewanom. Jan Tratnik bo imel proste roke pri moštvu Visma Lease a bike, ki bo tokrat na Giru merilo na etapne zmage in ne na končno razvrstitev.

Naval na šport Kolesarska dirka po Italiji in SP v hokeju na ledu

V Torinu se bodo predstavile kolesarske ekipe, ki bodo sodelovale na prvi tritedenski dirki leta. Največ medijske pozornosti je bil pred jutrišnjim startom prve etape deležen Tadej Pogačar, ob poškodbah številnih tekmecev osrednji favorit za končno zmago. V Italiji se bo danes nadaljevalo še svetovno hokejsko prvenstvo drugega kakovostnega razreda. Slovenija se bo v Bolzanu popoldne pomerila z Japonsko.

Športna zgodba Kolesarska dirka po Italiji

Svetovna kolesarska elita je zbrana na zahodu Italije, kjer se bo jutri začela prva tritedenska dirka v letu. Osrednji favorit za zmago je Tadej Pogačar, prvi kolesar sveta, ki je v spomladanskem delu sezone blestel na enodnevnih dirkah.

Naval na šport Odbojkarska reprezentanca in končnica tekmovanj v ZDA

Slovensko žensko odbojkarsko reprezentanco v letošnjem letu čakata nastopa v zlati ligi narodov in kvalifikacijah za evropsko prvenstvo. Reprezentanco bo vodil novi selektor, Italijan Alessandro Orefice, ki je naletel na številne odpovedi izkušenih igralk. Posvetimo se tudi končnici tekmovanj onkraj Atlantika, ligama NBA in NHL, v katerih imata v svojih ekipah vidne vloge slovenska zvezdnika Luka Dončić in Anže Kopitar.

Naval na šport Hokej na ledu in nogomet

Slovenska hokejska reprezentanca se je na svetovnem prvenstvu v Bolzanu pomerila z Italijo. Današnji prost dan bo izkoristila za pripravo na zadnji tekmi turnirja proti Japonski in Madžarski. V dopoldanskih športnih minutah še o razpletu druge polfinalne tekme nogometne lige prvakov med dortmundsko Borussio in PSG-jem.

Športna zgodba Nogometna liga prvakov

Odigrani sta bili prvi polfinalni tekmi nogometne lige prvakov. V vlogi gostiteljev sta bila Bayern in dortmundska Borussia. O tem, kako dobro sta nemški ekipi izkoristili prednost domačega igrišča pred povratnima tekmama, se posvetimo v tokratni športni zgodbi.

Naval na šport Hokej na ledu in nogomet

Športna redakcija Vala 202 dvakrat dnevno pripravi pregled najpomembnejših dogodkov.

Žoga je okrogla Verbič dobil stavo s Šporarjem

Serijo gostovanj nogometnega podkasta Vala 202 nadaljujemo v Atenah. Adama Gnezdo Čerina boste slišali prihodnji teden, za Panathinaikos pa igrata tudi Andraž Šporar in Benjamin Verbič. 30-letnika sta v zadnjih letih postala dobra prijatelja, a pravita, da se pred desetimi leti, ko sta bila rivala v prvi ligi, eden v dresu Olimpije, drugi Celja, sploh nista družila. Tesnejši stik sta navezala šele v reprezentanci, zdaj pa torej igrata tudi v istem klubu. Atenski velikan je po drugem zaporednem porazu praktično izpadel iz boja za grškega prvaka, po tekmi z Arisom pa je bilo vroče pred stadionom Apostolosa Nikolaidisa. Ko ga igralci zapustijo, pridejo neposredno na ulico, kjer jih navijači pričakajo, pogosto veseli in prijazni, po nedeljski tekmi pa razjarjeni, zato je bilo za mnoge tam tudi precej neprijetno. V pogovoru z Luko Petričem in Markom Cirmanom Verbič in Šporar povesta, da sta šla že po prvem krogu slovenskega prvenstva stavit, kdo bo prvak, večerjo bo moral po nedeljski zmagi Celja plačati Šporar. Ljubljančan je tudi priznal, da je precej bolj vesel, ko ob zmagi svoje ekipe zadene, ko pa je gol za preboj na Euro proti Kazahstanu zabil Verbič, pa se je veselil, kot bi ga sam dosegel, Verbič pa razlaga, kako so ga na dan začetka ukrajinske vojne zbudile sirene. Tedaj je igral za kijevski Dinamo. Ko je zaslišal pok rakete, je hitro odšel po sina, zbežal v podzemno garažo in počakal dokler niso razglasili konec nevarnosti.

Naval na šport Športno plezanje

Svetovni pokal v športnem plezanju se nadaljuje v Združenih državah Amerike. V Salt Lake Cityju bosta konec tedna tekmi v balvanskem in hitrostnem plezanju. Na teh ne bo slovenske zvezdnice Janje Garnbret, ki si je v tem času ogledala olimpijsko prizorišče in v Franciji plezala še na naravnem plezališču.

Najnovejše

Radijski dnevnik Tadej Pogačar tretji na uvodni etapi kolesarske direk po Italiji; že jutri nova priložnost za etapno zmago

107-a izvedba kolesarske dirke po Italiji se je začela s slovenskim priokusom, a ne povsem po slovenskem okusu. Glavni favorit za končno zmago, pa tudi današnjo etapno zmago, Tadej Pogačar je na uvodu v dirko dosegel tretje mesto, ob tem pa že spravil v težave tudi nekaj glavnih konkurentov za skupno zmago. V oddaji boste slišali tudi: - Na pogajanjih o Gazi naj bi dosegli napredek; Hamas in Izrael vztrajata pri svojih glavnih zahtevah - V Nemčiji napad na evroposlanca socialdemokratske stranke - Osebe pod skrbništvom lahko znova volijo; ob tem opozorila o enakovrednem položaju

Dogodki in odmevi Tadej Pogačar glavni favorit za zmago na italijanskem Giru, ki se začenja danes

S prvo etapo v okolici Torina se je začela kolesarska dirka po Italiji. Glavni favorit za končno zmago je naš zvezdnik Tadej Pogačar, ki, kot prizna, v Italiji že od mladih nog rad nastopa. Po nekaterih napovedih bo rožnato majico vodilnega oblekel že danes ali pa najpozneje jutri. Gira tokrat ne bo v Slovenijo, našim kolesarskim navdušencem bo najbližje 19. etapa, ki bo potekala po Furlaniji. V oddaji tudi o tem. SPIKER: - Izrael se še naprej pripravlja na vdor v Rafo, v Kairu nadaljevanje pogajanj o premirju - Nemčija zaradi kibernetskih napadov Rusiji grozi s posledicami. Ruske hekerske grožnje znova tudi Sloveniji - Po novih evropskih pravilih bo morala Slovenija okrepiti nadzor nad financami

Danes do 13:00 Danes do trinajstih

Informativna oddaja o vseh pomembnejših domačih in tujih novicah, o katerih so domače in tuje agencije poročale do 13-ih.

Naval na šport Kolesarska dirka po Italiji in končnica lig NBA in NHL

V italijanski deželi Piemont se bo začela 107. kolesarska dirka po Italiji, na kateri bodo sodelovali štirje slovenski tekmovalci. Med temi tudi prvi favorit za zmago, Tadej Pogačar, član moštva Emiratov. Dopoldanske športne minute namenjamo še končnici tekmovanj onkraj Atlantika, ligi NBA v košarki in hokejski ligi NHL.

Radiovedni Zakaj zvok odmeva?

Rok Ribičič in Jaša Delak Žmahar, sedmošolca z osnovne šole Poljane, sta se to soboto veliko naučila, predvsem s pozornim poslušanjem. Hodila sta od prostora do prostora in od stene do stene ter prisluškovala svojemu glasu.

Jutranja kronika Začenja se Giro, prvi favorit tudi letos Slovenec

Slovenski hokejisti se vračajo v elitno skupino. Pri tem so pomagali Madžari, ki so sinoči, po podaljških, s 3:2 premagali Italijane. Prav z Madžari se bodo Slovenci za prvo mesto svetovnega prvenstva drugega kakovostnega razreda pomerili danes zvečer. Še predtem se bo, okrog druge ure popoldne, začel Giro - za glavnega favorita velja Tadej Pogačar. Luka Dončič pa si je s soigralci v Dallasu to jutro priboril drugi del končnice lige NBA. Ostali poudarki oddaje: Bližnjevzhodni konflikt: v Kairu nov krog pogajanj za premirje v Gazi, Izrael ohranja napoved vdora v Rafo Putin ostaja na oblasti: 71-letnik bo prihodnji teden prisegel za nov šestletni mandat na čelu Rusije Družbene inovacije: med prejemniki nagrade SozialMarie tudi Sledilnik, Sončna šola Hrastnik in portal Oštro

Športna zgodba Hokej na ledu

S tekmami zadnjega kroga se bo v Bolzanu končalo svetovno prvenstvo v hokeju na ledu drugega kakovostnega razreda. Slovenija se bo z Madžarsko pomerila v večerni tekmi, po kateri bosta znani reprezentanci, ki bosta prihodnje leto spet igrali med svetovno elito.

RH 202 RH 202 in Tim Urbanya | 439 | chi

Prva majska pošiljka elektronskih novosti ter enourna mešanica nalezljivih techno in hardgroove ritmov, ki jo je pripravila slovenska didžejka Chiara, umetniško chi. 01. Chris Lake & Sammy Virji ft. Nathan Nicholson - Summertime Blues 02. Ben Kim ft. Kid Enigma - Watch My Evolution 03. Robbie Doherty - I Want You 04. Mau P - On Again 05. TCTS x GotSome & Raphi - Dance Away 06. TSHA ft. Caroline Byrne - Sweet Devotion 07. Sam Divine & Josh Barry - Saved By The Record 08. Sanchez - Sweet (Yousef Circus Rework) 09. Darius Syrossian x The Melody Men - Downlow 10. Will Clarke ft. House Gospel Choir - Weekend Love 11. Nora Van Elken x Vanillaz - Gospodar 12. Vintage Culture & Magnus - Nothing Ever Changes (CamelPhat Remix) 13. Helsloot ft. Malou - It’s Alright 14. AMÉMÉ, Camerøn & Lazarusman - Never 15. Roger Gunn - Mwaki 16. London Grammar - House (Solomun Remix) 17. Armin Van Buuren & D.O.D. ft. Laura Welsh - By Now

Galerija Apathy - Connecticut Casual Chapter 2

Zdaj že pred krepkim desetletjem je veljalo, da je Apathy najbolj prodoren med vsemi underground raperji. To pomeni med tistimi hiphop ustvarjalci, ki raje delujejo podtalno, v resnici pa, da njihov komercialni domet ne dosega vrhov lestvic, koder pa se vsake toliko vseeno znajdejo. Glavna razloga za delovanje na sladkem robu je njihov pogosto bolj grob zvok, mogoče tudi malo bolj zahtevne, filozofske pridige v verzih, še bolj pa dejstvo, da tudi kot producenti in pogosto samozaložniki ne delujejo ob podpori velikih izdajateljskih znamk. Nenazadnje Apathy po treh desetletjih v rodnem Connecticutu še ni naletel na pravo lokalno konkurenco, kar pomeni, da prav toliko časa s skupaj s svojimi tesnimi sodelavci skoraj ekskluzivno predstavlja manjšo zvezno državo, ki poleg Massachusettsa velja za najbolj razvito in najbogatejšo med vsemi v ZDA. Conncecticut Casual: Chapter 2 je nadaljevanje njegove uspešne izdaje iz leta 2014, skupno pa že osmi album. Apathy je tokrat še bolj sproščen in zabaven. Vazz, Nejc Pipp in Capital Crew predvajalno listo dopolnijo z domače strani, medtem ko Jamie XX, Nas skupaj z DJ Premierjem ter Lil Yachy in za nameček še avstralski produkcijski par Close Counters rubriki priskrbijo dodatni spomladanski napoj.

Radijski dnevnik Finančni pritiski na medije večji kot političini, opozarjajo novinarji

Ob mednarodnem dnevu svobode medijev novinarske organizacije pozivajo k izboljšanju pogojev pri delu. Predsednik Društva novinarjev Slovenije Gašper Andrinek poudarja, da je političnega pritiska v zadnjem času sicer manj, a se povečuje finančni. Znižujejo se stroški dela, krči se število zaposlenih. Zdi se, da je slovensko novinarsko v krizi eksistence, še dodaja Andrinek. Ministrstvo za kulturo želi izboljšati finančno poslovanje medijev z državno pomočjo in novim zakonom o medijih, a je ta še vedno v koalicijskem usklajevanju. Druge teme: - Izrael z ostrim odzivom nad turško prekinitev trgovinskih odnosov - Izredni nadzor ljubljanske Psihiatrične klinike ni potrdil nasilja nad pacienti, a ugotovil več pomanjkljivosti - Slovenski hokejisti z zmago nad Japonsko korak bližje uvrstitvi v elitno divizijo

Petkova centrifuga Petelinji zakon ali petelinji zajtrk?

O praznikih, uporu, pogumu, normaliziranju nenormalnega, združevanju nezdružljivega, vstopanju v EU, spitzenkandidatih, kikirikanju, mukanju, traktorjih in smradu …

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt